S i-ťingem jsem začala z jednoho prostého důvodu: ve své práci jsem se dostala do místa, kde bych se potřebovala učit od mistra mého řemesla. Ale v dnešním světě je takových mistrů velmi poskrovnu.
V jedné chvíli jsem měla dojem, že nezbývá nic jiného, než svou pozornost obrátit k moudrosti dávných mistrů – začít se potkávat s principy, které jsou univerzální napříč kulturami. A ze všech moudrostí sepsaných dávnými mistry mi i-ťing byl tak nějak nejblíž.
Nečekala jsem, že s jeho pomocí budu dělat výklad. Myslela jsem si, že nejdřív budu nad ním tak 30 let rozjímat, než mu začnu malinko rozumět.
Jenomže tu prastarou moudrost je zřejmě potřeba prožít, ne nad ní rozjímat. A nebo alespoň moje cesta vede tudy. A tak když jsem se rozhodla dělat výklad pro tento rok, i-ťing se tam tak nějak vloudil sám. Teprve s ním začínám vést dialog, a rovnou s ním jdu ven.
Tímto se omlouvám všem mistrům i-ťingu za svou začátečnickou interpretaci. A pokud je to možné, prosím o vedení.
Ptala jsem se, jaká kvalita otevírá okno příležitostí v roce 2025. Cestu k něčemu hezčímu, než si z toho místa, kde stojíme, dovedeme přát.
Vyšel mi hexagram číslo 15, Skromnost.
Dvě čáry z tohoto hexagramu mi vyšly hraniční a ve svém extrému se přechylují do svých protějšků (jinová do jangu a jangová do jinu) – ve výsledku tak máme jeden hlavní hexagram a tři další, které ho doplňují. Na hlavní se podíváme teď, na doplňující příště.
V tomto je práce s i-ťingem krásná. Když rozumíte nuancím, dostanete velmi komplexní sdělení. Já jim zatím nerozumím:)
A už teď, jak to píšu, kniha se hlásí o slovo a říká: stará moudrost nereziví.
SKROMNOST
„OBRAZ: Pod zem je spuštěna hora. To je Skromnost. Tak ušlechtilý člověk ubírá odtud, kde je mnoho a přidává tam, kde je nedostatek. Zvažuje věci a srovnává činy.
Hora je svázána s tvořivým principem, hora je na Zemi tím, čím se země dotýká Nebe. V seřazení trigramů je paradox skromnosti, to, co se ponižuje, je tu povýšeno: trigram Kchun Země je v tomto hexagramu nad trigramem Ken Hora.
VÝROK: Skromnost je zdrojem úspěchu. Ušlechtilý člověk má schopnost dokončit dílo.
V řádu přírody je vyváženost věcí. V té chvíli, kdy slunce stojí nejvýš, začíná zapadat, měsíc v úplňku začíná ubývat. Hory jsou unášeny vodami, aby naplnily údolí. Člověk má dbát tohoto řádu. Čím výše stojí, tím více by měl dbát na skromnost. Jen tak se dá dokončit dílo. Narození v devátém měsíci budou šťastnější.”
(Citace jsou z knihy I-ťing, Kniha proměn, přeložil Oldřich Král, vydavatelství Maxima, 1996)
MOJE INTERPRETACE
Vybrat si menší cíl, který je blízko u země. Dává mi smysl. A vím, že je zemitý – dá se uskutečnit.
Dělat malé, vytrvalé kroky. A o výsledek se podělit se svou komunitou.
Já například tento rok cítím, že nemá smysl vymýšlet megalomanský online kurz (který stejně neprodám, pokud něco nezměním ve svém nastavení:)
Mnohem větší smysl mi teď dávají jednodenní živé semináře, se kterými jsem začala na jaře. V malé skupině, malý příjem, ale velká krásná práce. A na rozdíl od megalomanského onlinu – už se to děje.
Zvolila jsem jednoduchost (1 den, který zvládám i když mám rodinu), a to mi pomohlo uskutečnit něco, co je v dlouhodobém měřítku vlastně docela velké.
Slyšíte ten princip?
Co mi přijde nádherné v tomto hexagramu je kontakt s Posvátnem.
Důraz je kladen na to v nás, co je skryto pod povrchem, ale dotýká se Nebe.
Když se podíváte na ten hexagram, dá se mezerou mezi čárami padnout až na dno – nebýt té jedné důležité čáry, na které se to všechno zastaví. Která je pod povrchem, není vidět, a při tom zcela jasně ovlivňuje celý výsledek.
Je jangová – dotýká se Nebe.
Jako by ukazovala na Posvátno v nás.
Na ten tichý hlásek uvnitř nás, kterému málokdy tleskají davy obdivovatelů, ale který zcela jasně šeptá: běž tudy. Tu jsi správně.
Slyšíte ho v sobě?
Co by se stalo, kdybyste si dovolili důvěřovat mu?
Hexagram mluví o řádu přírody a vyváženosti věcí. A přímo tak ukazuje na něco, co pozoruji už nějakou dobu napříč společností celosvětově, a sama pro sebe to volám „hladová díra“.
Hladová díra, která nám někde v hloubce říká, že nejsme dost tak, jak jsme. A nutí nás hnát se za vidinou něčeho, co tu díru naplní. Celospolečensky a závratnou rychlostí. Víte, o čem mluvím?
Znáte tu díru v sobě?
Řád přírody tak jak je popsán u tohoto hexagramu mluví o tom, že v pravou chvíli je potřeba ustoupit. Uskromnit se a dát prostor jiným a něčemu jinému. Beru z hojnosti Země, ale tak, aby zbylo i na ostatní. Tak mě Země může živit a držet – a já můžu být v bezpečí.
A z tohoto místa pak TVOŘIT – v souladu s vyšším řádem, řádem přírody.
Všimli jste si, jak v poslední době ve společnosti sílí apel na to, kdo má co udělat pro dobro všech?
Když jsem otevřela Libre office, objevil se mi rámeček s nápisem, kde žádají o finanční podporu, protože to vylepšuje službu celé komunitě. Ještě včera tam nebyl. Když jsem před nedávnem hledala něco na Wikipedii, jako první se mi zobrazila žádost o příspěvek pro komunitu. Ještě donedávna tam nebyla.
Vypadá to jako snaha využít energie, které popisuje tento hexagram, ale volání přichází právě z hladové díry. Je jenom otázkou času, než to začnou dělat všichni a ztratí se v tom smysl. Není to snadné téma, můžeme o tom vést diskuzi třeba u mě ve skupině.
Za mě – ten obraz, který mi dává smysl, je vzít svůj nadbytek – a sama od sebe jím podpořit něco, co mi dává smysl. U země. V mojí komunitě. Tam, kde budu moct cítit a vnímat výsledek.
Tímto způsobem nás skromnost může vést po malých krůčkách ke skutečnému uskutečnění ve hmotě.
Možná to nebudou velké sny tam v dálce. Budou to ty malé tady a teď. A bude to mnohem víc, než když bychom se zasekli v budování nějakého vzdušného zámku.
Co myslíte?
Výklad tohoto hexagramu začíná být zajímavý po přečtení jeho tří doplňujících hexagramů – a na ně se podíváme v dalším článku.
A ano, s hexagramem č. 15 koresponduje genový klíč č. 15.
Pochopila jsem, že je o rezonanci s frekvencí Země.
Takže vlastně o tom stejném, jenom jinými slovy.
Ale to už je také na jiný článek:)