9) Můžeme se uzdravit úplně

11/04/2024 | Na křídlech kondora

Než jsem začala psát o výcviku, uběhl skoro rok od jeho začátku. Pouští mě to k tomu až teď, když mnohé věci vidím z nadhledu, jako součást celku. Jedné velké cesty. A i když zdaleka ta cesta ještě není u konce, už můžu říct, že vím, kam některé kroky vedly.

Toto byl jeden z nich. Archetyp hada, začátek medicínského kruhu. A moje první práce s kameny.

Aby byl kámen součástí mesy – balíčku kamenů, které šamani používají při práci, potřebuje si společně s ním projít proměnou nějaké vnitřní záležitosti. Aby se naučil, jak takovou proměnu umožnit dalším lidem. A aby nesl kvalitu, která ten proces podpoří. Část medicíny daného šamana.

Těchto kamenů jsme během výcviku vytvořili společně 13 – a od té doby jsou nedílnou součástí mojí každodenní práce. Ten jeden, o kterém se dnes chystám psát, byl ale výjimečný – tím, že své tajemství odhalil hned na začátku a naučil mě lekci, která stojí za sdílení.

Malý modrý kámen.

Ukázal mi, že uzdravit se můžeme kompletně a doopravdy.

Ne tak, že nám v tom místě zůstane bolavá jizva.

MŮŽEME SE UZDRAVIT ÚPLNĚ.

Byl to jeden z těch mála kamenů, které jsem nenašla venku, ale opravdu si jej koupila, aby byl součástí mé mesy. Larimar, na jedné straně měl kresbu, která vypadala jako odraz slunce a mořských vln na písčitém dně.

Vdechla jsem do něj zranění, která vznikly během porodů mých dětí. Všechno v mém těle, co od té doby nebylo jako dřív.

Chtěl jít k vodě, a tak jsem mu postavila mandalu z květin a kamenů na malém písčitém ostrůvku uprostřed lesního potůčku, kam ráda chodívám.

Z ČASU NA ČAS JSEM SE VRACELA, A NOSILA DALŠÍ KVĚTY.

Vnímala jsem, jako by to byla oslava mých porodů. Všechna ta úcta, krása, láska a péče, kterou by měla být zahrnuta žena po porodu – a často není. Protože práce, zpřetrhané rodiny a zpřetrhané komunity, zpřetrhaná moudrost….

Vnímala jsem, jak to všechno ve mně dosedá tam, kam má. A najednou jsem cítila, že je hotovo, kámen byl připravený. Ale v ten den jsem nestihla do lesa jít.

V TEN VEČER PŘIŠLA OBROVSKÁ BOUŘE. NEJVĚTŠÍ BOUŘE TOHO JARA.

Když jsem se k potůčku vrátila, voda z potůčku přetékala do krajiny a struktura břehů byla zničená. Roztrhaná stejně jako mé tělo v místech, kde mám jizvy. Písčitý ostrůvek zmizel, a rostliny které na něm rostly byly naplavené na jedné straně potoka.

A kámen tam nebyl.

Byl zřejmě kompletně pohřbený pod nánosy bahna a písku, naplavený kdovíkde.

ZMIZEL STEJNĚ JAKO ZDRAVÍ A SÍLA V OBLASTI MÝCH ZRANĚNÍ.

Beznadějně jsem ryla prsty v písku mezi naplavenými rostlinami, naboso v bahnité ledové vodě, ale nebyl k nalezení.

Mohla jsem to vzdát. Přemýšlela jsem nad tím. Asi neměl být součástí mé mesy. Najdu si jiný. Ale tento byl krásný – byla by škoda se ani nepokusit ho najít.

A tak jsem další den sbalila děti, kroksy a gumáky, vrátila se a začala systematicky prohledávat břeh.

Málem jsem to vzdala. Vypadalo to, že z toho udělám náš letní projekt – rytí v písku. Vypadalo to, že budu muset postavit strukturu potoka v tom místě úplně nanovo, abych našla místo, kde ten kámen je.

A pak mi to došlo.

TO STEJNÉ POTŘEBUJI UDĚLAT PRO SVÉ TĚLO. POSTAVIT JEHO STRUKTURU NANOVO – SE STEJNOU PÍLÍ A ODHODLÁNÍM, JAKO TEĎ PROHLEDÁVÁM BŘEH.

Pochopila jsem lekci, říkala jsem v duchu. Prosím, můžu teď ten kámen najít? Ale kámen nikde nebyl.

Už jsem se chtěla zvednout a jít domů, když najednou něco navedlo mé ruce do úplně jiné části břehu, a nutilo mě rýt v písku ještě s větším odhodláním a intenzitou. A najednou tam byl – modř mořské laguny a zlato slunce, a smál se na mě.

O JEHO SÍLU SE OD TÉ DOBY OPÍRÁM U KAŽDÉHO ŠAMANSKÉHO SETKÁNÍ.

Najednou mi jde každý den cvičit. Najednou mi jde hledat si pomoc. Najednou mi jde jinak jíst.

Klienti si jej intuitivně vybírají v případech, kdy potřebují věřit, že změna je opravdu možná. Ta opravdová, hluboká proměna, po které nezůstane bolavá jizva, ale moudrost, mír a obrovská vnitřní síla.

ZMĚNA JE OPRAVDU MOŽNÁ. MŮŽEME SE ÚPLNĚ UZDRAVIT.

Ale chce to píli a odhodlání. A pak ještě větší píli a odhodlání. Nevzdat se, když to vypadá beznadějně. Když to nevzdáme, vesmír nás podpoří – a navede na cestu, která vede k uzdravení. A ta bude často jiná, než bychom předpokládali.

Stará zranění teď přicházejí ve vlnách v podobě malých záblesků – a já už vím, že mohou kompletně odejít. Stará láska. Bolest v srdci. Stud a hněv v děloze.

Když vlny přijdou, pouštím je do země a prosím o jejich přijetí – a cítím, jak ze mě vyprchávají léta staré nánosy smutků a bolesti a strachů.

Země je pokaždé obejme a promění. Země je dobrá. Můžete do ní bez obav zakopat mrtvolu a na tom místě pak vyrostou květy.

Je to tak krásné. Vnímat uzdravení v tolika vrstvách. Uzdravení všeho, co léta malinko bolí, ale zvykla jsem si tomu nevěnovat pozornost.

Všechno to může pryč.

MŮŽEME SE UZDRAVIT. DOOPRAVDY.

Online kurz Moudrost šamanů

10 příběhů, ve kterých najdete popsaných deset mých největších uvědomění z šamanského výcviku a pět praktických technik, které vám pomůžou tuto moudrost prakticky vyzkoušet.

Fb skupina pro ženy, kde sdílím svou cestu:

V proudu Hluboké řeky